Meri oli noorte purjetajate päralt

 

Kolmepäevane võistlus Kärdla Race tõi Hiiumaale ligi 200 noorpurjetajat kolmes noorte paadiklassis, mis üle Eesti aina populaarsust koguvad.

Garmin purjetamise karikasarja 3. etapil võisteldi noorte ühepaatidel klassides Optimist, Zoom 8 ja Laser 4.7. Osalejaid oli kõige enam Optimistidel, lausa 95. Zoom 8 klassis võistles 44 ja Laseritel 53 sportlast. Võistluste avamisel nimetas Jahtklubi Dago klubiülem Kai Kallas seda võistlust paatide arvu poolest läbi aegade suurimaks regatiks.

Sadam oli tõesti täis ja neil, kes enne paatide mereleminekut Kärdla sadamasse tulid, oli tegu, et paadikärude, paatide, varustust vedavate autode, mahalaotatud purjede, kottide ja katete vahel liikuda.

Peavõistlusjuht Marko Saarlaidi juhtimisel toimus kolme päeva jooksul Optimist klassis üheksa ning teistes paadiklassides üksteist sõitu, millest punktisumma arvestamisel jäi kõige kehvem tulemus välja. Pühapäeva õhtul kella viie paiku olid tulemused selgunud ning peamiselt kaasvõistlejatest, treeneritest ja abijõududest koosneva publiku aplausi saatel said etapi võitjad kätte medalid ja meened.

Esikohad läksid mujale

Optimist paadiklassis võitis esikoha Ott Richard Hääl, kes treenib Hara Seilamise seltsi purjetamistrennis.

Zoom 8 võistlejatest oli parim Mia Maria Lipsmäe Kuusalus asuvast Uku Kuuse Purjespordikoolist. Selles paadiklassis võidutsesidki kolm tüdrukut.

Laser 4.7 klassis läks võit Lätimaale, teisele kohale tuli parima Eesti noorsportlasena Pert Salundi Pärnu JKst.

Täpsemad tulemused leiab Eesti Jahtklubide liidu kodulehel puri.ee

Hiidlaste tulemused

Jahtklubi Dago ja Hiiumaa spordikool olid väljas kümne võistlejaga Optimist klassis ning ühe võistlejaga Zoom 8 klassis, kus sõitis Joosep Grahv. Eelmisel aastal sõitis Joosep veel Optimistil ja tuli augustis ka Hiiumaa meistriks. Seekord lõpetas ta Zoomil võistluse 15. kohal, mis oli tugevam tulemus kui eelmisel võistlusel saavutatud 19. koht.

Võistkonna parima tulemuse Optimistidel võistelnutest sai Martin Põllu, tulles 95 võistleja seas 38. kohale. JK Dago ja Tallinna JK esindajana osales võistlustel Jorgen Kuivonen, kes sõitis välja üheksanda tulemuse. Eelmisel etapil Saaremaal saavutas Jorgen oma paadiklassis teise koha.

Treener Anni Rätsep ütles, et võistlus läks hästi ja lapsed on tublid. “Üks võistlus on võrreldav kümnekordse trennikogemusega,” on ta endagi kogemus näidanud. Võistlusi on ees tulemas nii juulis, augustis kui septembris. Ehkki see võistlus toimus n-ö kodus, olid siingi abiks mõned lapsevanemad. “Võistluste olukorras on palju tegemist, et kõik õigel ajal õigesse kohta saaks,” tõi Mia Maria Hinnoberti isa põhjenduseks, miks ta koos abikaasaga võistlustel kaasas käib. Ise nad ei purjeta, aga naudivad seda, et tütar sõidab.

Vanemaid, kes ühel või teisel moel abiks olid, oli Kärdla sadamas näha päris palju. Küll toimetati paatide juures, küll aidati paate slipi juurde vedada ja vette panna, pärast võistlust jälle vastupidi kõik oma kohale tagasi viia. Eriti paistis, et abikäsi oli vaja väiksematel võistlejatel, suuremad said juba ise hakkama.

Korraldajad koguvad kogemusi 

Eesti Jahtklubide liidu peasekretär Ott Kallas, kes võistlustel kohal oli, rõõmustas, et huvi noorte purjetamise vastu on tõusuteel. “Kasv on praegu võimas,” ütles ta, lisades, et kohe jõutakse Optimistide paadiklassis saja võistlejani ja varem ei ole ka Lasereid nii palju võistlemas olnud. Juurde tuleb nii sõitjaid kui ka klubisid. Kallas seostas kasvu Meresõbra-projektiga, mis on külvanud purjetamishuvi erinevatesse kohtadesse. “Seal on hakanud midagi toimuma, mõne aasta möödudes tulevad treenerid, kes tahavad koolitustel osaleda ja siis natuke aega läheb mööda ja juba hakkavad võistlustel käima,” rääkis ta.“ Näiteks juunis võeti EJLi liikmeks Narva-Jõesuu jahtklubi, mis oli ka Kärdla võistlustel esindatud. Tegutsema on asunud Maardu purjespordikool. “See on super hea integratsioonivõimalus,” nägi peasekretär purjetamisharrastuse laienemist ka üle keele- ja rahvusbarjääride.

Kui võistlused pühapäeva õhtul läbi said ja sadam võistlejatest tühjenes, ütles Kai Kallas, et sellises mahus võistlus sai toimuda ainult tänu sellele, et oma õla panid alla toetajad nii saarelt kui mandrilt. “Võimas tunne on, et nii palju inimesi ühe sihi nimel ühiselt pingutasid,” oli ta tänulik. Võistluse õnnestumise nimel panid seljad kokku MTÜ Black Team Estonia, MTÜ Sõru Merekool, JK Dago, SA Hiiumaa sadamad, Hiiumaa vald, Hiiumaa tarbijate ühistu, OÜ Paljasjalg.

Peakorraldaja sõnul tulid abi pakkuma inimesed, kes ei ole kunagi sellist tööd teinud, aga ka näiteks võistlusametnikud. “Ja nad kõik panustasid sajaga, kogu hingega,” tunnustas Kai Kallas. Tema sõnul said kohapealsed korraldajad vastutasuks õppida parimatelt Eesti võistlusametnikelt nende kõrval tööd tehes: “Kui tahta siia suuremaid võistlusi tuua, siis peame olema valmis ja tegema asju täpselt nii, nagu peab.”

 

Kati Kukk Hiiu Leht 22.juuni, 2021